Wyrównanie z tytułu cen dostawy energii z podatkiem czy bez
Środki pieniężne uzyskiwane przez przedsiębiorców energetycznych w ramach systemu wyrównania stanowią ich przychód podatkowy, który trzeba wykazać już w momencie jego otrzymania.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 stycznia 2024 r. (0111-KDIB1-2.4010.675.2023.1.MC).
Przedsiębiorcy energetyczni, tj. podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji lub obrotu paliw oraz energii, na podstawie art. 12a ust. 1 oraz art. 12b ust. 1 ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, uzyskali prawo do wyrównania za ustalenie maksymalnej ceny dostawy ciepła dla wytwórców ciepła, którzy dokonują finalnych dostaw dla wskazanych w ustawie odbiorców ciepła (dalej: wyrównanie). Przedsiębiorstwo uprawnione do otrzymania wyrównania jest zobowiązane do złożenia na koniec danego okresu rozliczeniowego wniosku o jego rozliczenie do podmiotu wypłacającego, tj. do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub gminnego organu wykonawczego (wójt, burmistrz, prezydent) w przypadku przedsiębiorstw energetycznych, u których prowadzona sprzedaż ciepła nie wymaga uzyskania koncesji.
Spółka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta